Skip links

Obezite Cerrahisi Geçiren Hastalarda Demir Eksikliği ve Tedavisi

Obezite Cerrahisi Geçiren Hastalarda Demir Eksikliği ve Tedavisi

Bariatrik cerrahi geçiren hastalarda demir eksikliği zaman zaman atlanan bir konudur. Sindirim sisteminin kullanılan sülfat, glukonat ya da fumarat gibi inorganik demir formlarına intoleransı formdan bağımsızdır. Bundan ziyade, kullanılan elemental demirin total dozları sindirim sisteminin intoleransını belirler. Dolayısıyla daha yüksek dozlarda demir sindirim sisteminde daha fazla yan etkilere yol açar.

Oral demir tedavisine yanıt vermeyen hastalarda günde alınan tablet sayısının arttırılması genellikle demir emilimini arttırmaz. Çünkü demirin emilimini sağlayan enzim-protein ve taşıyıcı düzeyleri sabittir ve günlük dozun arttırılması işe yaramaz. Demirin emilebilmesi için ferrik formdan ferröz forma çevrilmesi gerekir, bunu sağlayan enzimler doyduktan sonra verilen oral demir dozunun hiç önemi yoktur.

Bu nedenle, demir yetmezliği oluşan tüm bariatrik hastalarda öncelikle oral demir tedavisi denenmelidir. Bununla birlikte, oral demire yanıt vermeyen veya tolere edemeyen hastalarda damar yoluyla demir tedavisi güvenilir ve etkili bir tedavidir. Gerektiğinde bu tedavi şeklinden kaçınılmamalıdır.

Yorum yaz

Bitnami