Skip links

Mide Bandı (Kelepçesi) Komplikasyon Belirtileri Nelerdir?

Mide Bandı (Kelepçesi) Komplikasyon Belirtileri Nelerdir?
Hızlı Kilo Kaybı
Mide bandı ameliyatından sonra istenen ve beklenenden çok daha hızlı kilo laybı malnutrisyon belirtisi olabilir. Malnutrisyon saç dökülmesi, organ yetmezliği hatta ölüme kadar gidebilecek ciddi bir durumdur. O nedenle mide kelepçesi ile ortalama 4-6 kilo olması beklenen ortalama aylık kilo kaybınız bunun çok üzerinde ise, sıvı dahi tüketemiyorsanız, idrar miktarınız azalmışsa, halsizlik ve bitkinlik hissediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz. Kilo verme sevinci ile başvuru ve tedavinizi geciktirmeyiniz. Çünkü istenen sağlığınızı bozacak şekilde kilo vermeniz değildir.
Kusma
Sık kusma veya kusmada kan görülmesi band kayması veya bandın hatalı yerleştirilmiş olmasına işaret edebilir. Kusma aynı zamanda poşunuzun alabileceğinden daha fazla yediğinizi gösteriyor da olabilir.
Yutma Güçlüğü
Yutma güçlüğü çok sıkı bir banda karşı mücadele etmekten yorulmuş ya da inflame yemek borusunu işaret eder ve önemli bir belirtidir.
Şiddetli Karın Ağrısı
Şiddetli karın ağrısı genelde band yerinin etrafında bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Çoğu zaman migrasyonun, yani bandın mide duvarınızı delip içeri geçmeye başlamasının ilk belirtisidir. Ateşle beraber veya tek başına olabilir. Karın ağrısı aynı zamanda pankreatit, mide ya da onikiparmak barsağı ülseri, ülser delinmesi, safra kesesi iltihabı, karaciğer ya da dalak problemlerini de gösterebilir.
Şiddetli Kabızlık
Ağır veya tekrarlayan kabızlık band kayması veya yanlış yerleşiminin bir belirtisi olabilir.
Dikkat!
Amerikan Gastrointestinal ve Endoskopik Cerrahlar Derneği’ne göre, mide bandı hastalarının ortalama % 25’i ciddi komplikasyonlar yaşayabilir ve bunların geciktirilmesi çok ciddi sorunlara yol açabilir. O nedenle, bandınızla ilgili en ufak bir problemden şüphelendiğinizde deneyimli ve güvendiğiniz bir bariatrik cerraha başvurunuz. Başvurunun bariatri ile ilgilenmeyen herhangi bir genel cerrahi uzmanına değil, bariatrik cerrahlara yapılması çok önemlidir. Çünkü ancak sürekli bu grup ameliyatlarla ve takipleri ile ilgilenen bir cerrah, önemli olabilecek bir belirtiyi daha erken ve kolayca yakalayabilir.
www.medicorium.com kaynak gösterilerek ve link verilerek alıntı yapılabilir.

Yorum yaz

Bitnami