Skip links

Mide Balonunda Yeni Nesil: Ayarlanabilir Mide Balonu!

Mide Balonunda Yeni Nesil: Ayarlanabilir Mide Balonu!
Bu haber Türkiye’de ilk defa ve sadece sitemizde yer almaktadır. İzinsiz alıntı yapılması yasaktır. İzin almak için tıklayınız.
Ayarlanabilir Mide Balonunun Özellikleri
“Ayarlanabilir” sözcüğünün de belirttiği gibi, bu balonun diğer örneklerden en büyük farkı, takıldıktan sonra bile tekrar ayarlanabilir olmasıdır. Genellikle mide balonu uygulamasından sonraki ilk birkaç ayda görülen başarılı kilo kaybı, vücudun balona alışmasından dolayı son aylara doğru kaybolur. Bu nedenle standart mide balonları kilo kaybettirici etkilerini yitirmeye başlarlar. Gerçekten de, kilo kaybının % 80’inin ilk 3 ayda gerçekleştiği çalışmalarla saptanmıştır. Bu balonlarda hiçbir şekilde sonradan ayarlama şansı yoktur. Ayarlanabilir mide balonu sisteminde ise hastanın etkinliğin azaldığını belirtmesiyle tekrar basit bir endoskopi işlemi yapılarak balonun ayarlanması mümkündür. Başarılı kilo kaybının devamı için ayarlanabilirlik, ayarlanabilir mide balonuna büyük avantaj sağlamaktadır. Aynı özellik, özellikle yerleştirmeden hemen sonra şiddetli bulantı-kusma gibi semptomları olan hastalarda azaltma şeklinde de kullanılabilir. Hatta dönem dönem sıvı azaltılarak midenin dinlenmesi sağlanıp, sonra tekrar doldurulabilir.
Güvenlik ve Uzun Sürelilik
Tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi, mide balonunda da, az da olsa belli riskler vardır. Medikal literatürde bahsedilen bu risklerden en önemlisi, mide balonunun inmesi ve barsaklara geçerek tıkanıklığa neden olmasıdır. Bazı vakalarda balonun çıkarılması için ameliyat gerekebilir. Bizim de kişisel serimizde 3 vakayı opere etmek gerekmiştir.
Bu sistem ise, özel bir kateter sistemine sahiptir. Kırılmaz ama katlanabilir özellikteki bu sistem sayesinde balon inse bile mideyi terketmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bu durumda balon kolayca endoskopik olarak çıkarılabilmektedir. Kilo kaybının durması veya hastanın balonu hissetmediğini belirtmesi uyarıcı olmaktadır. Bu durumlarda basitçe bir film veya ultrasonla balonun dolumu kontrol edilebilir.
Bu özellikler, ayarlanabilir mide balonuna bir başka üstünlük te sağlamaktadır. Normalde mevcut tüm balonlar için FDA tarafından izin verilen midede kalma süresi 6 aydır. Bu sürenin nedeni silikonun mide asidine dayanıklılık garanti sınırıdır. Gerçekte, günlük pratikte 2 yıl kaldığı halde dolumunu koruyan balonlar görülmektedir. Ama inme ve barsaklara geçme riski çıkarılmayı gerektirmektedir. Oysa ayarlanabilir mide balonunda hekim tarafından kontrol edilmek kaydı ile bu süre çok daha fazla uzatılabilmektedir. Böylece, maliyetli bir işlem olan mide balonundan maksimum süre faydalanma gerçekleşmektedir.
Kolay Kullanım
Bir çok ülkede klinik çalışmaları yürütülmekte olan ayarlanabilir mide balonu hakkında hekimlerin görüşü kolay uygulanabilir ve güvenli olduğu yönündedir. Ayrıca, mevcut mide balonları çıkarılma işleminde özel aparatlar gerektirdiği ve işlem bazen oldukça güç olabildiği halde, ayarlanabili mide balonunda çıkarma da takma kadar kolay olmaktadır. İşlemde standart endoskopik donanım yeterli olmaktadır. İşlem basit, hızlı ve güvenlidir.
Ürün CE belgesi almış olup, yapılan çalışmalarla 1 yıl kalabildiği onaylanmıştır. Tarafımızdan uygulamalarına başlanmıştır. Bu konuda bilgi almak ve iletişim bilgilerinizi kaydettirmek için lütfen bize ulaşınız.

Yorum yaz

Bitnami