Skip links

Mide Balonu

İntragastrik Balon Nedir?

İntragastrik balon veya mide balonu, obezitenin kısa süreli tedavisinde kullanılan ve ameliyatsız olarak mideye yerleştirilen silikondan üretilmiş bir balondur.  Temel amaç hastanın midesinde bir kitle etkisi oluşturup tokluk hissi yaratarak yeme miktarını azaltmaktır.

Hasta Seçimi

•Balon uygulanacak  hastanın vücut kitle indeksi (VKİ=vücut ağırlığı/ boyun metre cinsinden karesi) 30-40 arasında veya daha fazla olmalıdır.

•Hasta en az iki yıldır obez olmalıdır.

•Balon uygulama kararı diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerinden sonuç alınamamış obes hastalarda veya yapılacak cerrahi operasyonlar öncesinde bir seçenek olarak önerilmelidir.

•Uygulamaya engel herhangi bir tıbbi problem olmamalıdır.

Balon, endoskopi yardımı ile ağız yoluyla yemek borusundan geçirilerek, endoskopik gözetim altında mide içine yerleştirilir. İşlem tamamen kansızdır ve hafif bir anestezi altında gerçekleştirilir. Genellikle hastanın entübe edilmesi, yani nefes borusuna tüp yerleştirilmesi gerekmez. Obez hasta, midesinin içine balon konulmadan önce uygulamayı yapacak kişi tarafından mutlaka olabilecek olumsuzluklara karşı bilgilendirilmelidir. Mide içine balon konulmadan önce uygulamayı yapacak olan doktor, mide içini endoskopik olarak kontrol etmeli ve bir engel olmadığına karar verdiği takdirde balonu yerleştirilmelidir. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştırıldığında ucuna bağlı tüp aracılığıyla yaklaşık 50 ml serum fizyolojikle doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır.

Mide Balonu Kimlere, Niçin ve Ne Zaman Uygulanır?

•Balon, şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır. Şişmanlığa bağlı başka hastalık risklerini (Tip II diyabet, damar hastalıkları, eklem hastalıkları gibi..) önemli ölçüde azaltması açısından hastaya büyük yarar sağlar. Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder.

•Şişmanlık cerrahisi öncesinde, ameliyat olacak hastalarda cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur.

•Balon çıkartıldıktan sonra şişman kişinin kilo kaybının bir diyet programıyla devam etmesi sağlanmalıdır.

•Balon midenin içinde altı aydan fazla kalmamalıdır. Op.Dr.Murat Üstün’ün 400’ün üzerindeki serisinde, 2 yıl kalmış mide balonu ile de karşılaşılmıştır ve midede herhangi bir zarara yol açmamıştır.

•Gerekli sürenin sonunda balon mideden yine endoskopik olarak çıkartılır.

•Bu yöntem, şişman kişinin altı ay içinde %20-25 civarında kilo kaybetmesini sağlar. Ayda en az 2-3, 6 ayda ise 15 kilo kaybı sağlanabilmektedir. Diyet ve egzersiz programlarının düzenli uygulanması ile 30-40 kiloya kadar kayıp beklenebilir.  Yine Op.Dr.Murat Üstün serisinde maksimum 43 kg kayıp gözlenmiştir.

•Balon uygulanacak hastaların uyumlu kişiler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur. Hasta yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirme konusunda istekli ve kararlı olmalıdır. Aksi halde balon uygulaması para ve zaman kaybından öteye geçemez. Hasta tüm etkiyi balondan bekler ve yeme alışkanlıklarını değiştirmekte hiçbir çaba göstermezse başarı beklememelidir.

Bu Yöntem Kimlere Uygulanmaz?

•Yemek borusunda iltihap ve ülser gibi hastalıkları bulunan veya daha önceden mide -bağırsak sisteminden ameliyat geçirmiş kişilerde,

•Bağırsakların iltihabi hastalıklarında,

•Laparotomili (karın ameliyatı geçirmiş) hastalarda,

•Ciddi laparoskopi ameliyatı geçirmiş hastalarda,

•Mide fıtığı olan kişilerde

•Mide -bağırsak sisteminden kanaması veya kanama eğilimi olan obezlerde,

•Uyuşturucu bağımlısı veya alkolik kişilerde,

•Yaşı 16’dan küçük, 60 yaşından büyük obezlerde,

•Romatizmal ağrı kesici, kan sulandırıcı veya sistemik kortizon kullanan kişilerde,

•Mental bozukluğu olanlarda (psikiyatri uzmanının kontrolünde üç ay kullanılabilir),

•Vücut kitle indeksi uygun olmayan şişmanlarda sadece kozmetik amaçla bu yöntemin kullanılmaması gerekir.

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Uyulması Gereken Beslenme Kuralları

Mide balonu uygulamasından sonra yapılması gereken beslenme değişikliklerinin amacı, balon midede durduğu sürece vücudun bu yeni duruma adapte olmasını kolaylaştırmaktır.

Mide balonu uygulamasından sonraki ilk 3 gün:

Uygulamanın ilk iki-üç gününde tamamen ya da kısmen sıvı bir diyet tavsiye edilir. Blenderla hazırlanan çorbalar, su, meyve suları, süt, ezilmiş muz ve patates gibi yiyecekler uygundur. Bu aşamada önemli olan noktalar şunlardır:

-Günde 3-4 öğün yemelisiniz. (Kahvaltı, öğlen, ikindi ve akşam yemekleri.)

-Küçük lokmalar alarak ve dikey pozisyonda yemelisiniz.

-Öğünler arasında en az 1 saat olmasına dikkat etmelisiniz.

-Karabiber, yağ, tuz gibi eklemelerden mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız.

-Günde 1-1.5 litre kadar su, çay ya da meyve suyu içmelisiniz.

-Kahve, çikolata, dondurma gibi soğuk yiyecekler, genelde tüm tatlılar, yağlı gıdalar ve ızgara etlerden kaçınmalısınız. Kahve içecekseniz kafeinsiz olanları seçmelisiniz.

Dördüncü günden sonra:

Yavaş yavaş katı gıdalara geçebilirsiniz. Kahvaltıda süt veya yoğurt (150 ml), bisküvi, öğle yemeğinde makarna (1 kaşık), ince hazırlanmış tavuk (2 parça), haşlanmış sebzeler, ikindi muz, akşam yemeğinde haşlanmış patates, buğulanmış balık, haşlama sebze gibi..

Bu safhada katı gıdalara geçiş kademeli olmalıdır. Eğe kusma oluyorsa tekrar sıvı diyete dönmelisiniz.

Mide balonu uygulamasından sonraki 15 günde diyet eğitimi:

Diyetle ilgili şartlara sıkı sıkıya uymanızın başarıyı mutlak şekilde etkilediğini aklınızda tutmanız önemlidir.

Oryantasyon:

-İlk ay boyunca light gıdalar önerilir.

-Çok yavaş yemelisiniz. Lokmalar arasında çatal bıçağınızı tabağa bırakmayı alışkanlık edinin.

-Katı gıdalara başladığınızda her lokmada çok küçük miktarlar almanız ve çok iyi çiğnemeniz çok önemlidir.

-Öğünler sırasında sıvı almayın, fakat günde en az 10 bardak su içmeyi de ihmal etmeyin. Yemekten sonra sıvı almak için en az 1 saat bekleyin. Gazlı içeceklerden mutlak surette kaçının.

-Kahve, sıcak çikolata ve diyet bile olsa tatlı içeceklerden kaçının.

-Yiyeceğiniz miktarı 3 ana öğüne ve en fazla 2 ara öğüne bölebilirsiniz.

-Yemeklerde kullanılan yağ miktarının en fazla 4 çay kaşığını geçmemesini sağlayın.

-Günde bir kez balık, et ya da tavuk yemelisiniz. Tüm öğünlerde mutlaka yeşil sebze bulundurun. Mevsime bağlı olarak bıkkınlık yaratmayacak şekilde çeşitlendirmeye çalışın.

-Yemeklerden hemen sonra kesinlikle uzanmayın.

-Öğünler arasında kesinlikle başka şeyler yemeyin.

-Televizyon seyrederken, çalışırken veya başka şeylerle ilgilenirken yemeyin.

-Kızartılmış gıdalar, soğuk etler, et ürünleri gibi yağdan zengin gıdalar yemeyin. Özellikle krema, yoğunlaştırılmış süt gibi maddelerle hazırlananlar olmak üzere tatlılardan, çikolatadan, dondurmadan ve mayonez bazlı soslardan uzak durun.

-Sıvıları tatlandırmak zorundaysanız şeker yerine tatlandırıcı kullanmalısınız.

-Beyaz etleri tercih edin, ızgara veya buğulama şeklinde hazırlayın.

-Süt, peynir, yoğurt gibi gıdalarda kaymağı alınmış olanları tercih edin.

-Tam buğdaylı veya diyet ekmekleri tercih edin.

-Tatlı yerine diyet jöle veya taze meyve yemeye çalışın.

-Mevsim salatalarını sirke, soya sosu veya hardalla tatlandırın. Yağ, zeytin yağı veya mayonez bazlı soslar kullanmayın.

-Kusma durumunda 3 ana öğünden oluşan hafif bir diyete dönün.

-Diyet günlüğü tutun. Yediğiniz herşeyi tür ve miktar olarak mutlaka kaydedin. Özellikle spesifik gastrointestinal belirtileri de (bulantı, yutma güçlüğü, diare gibi..) kaydedin.

Fiziksel Aktivite Oryantasyonu

Kalp ve solunum sisteminin ve fiziksel kondisyonun uygun şekilde değerlendirilmesinden sonra günlük aerobik egzersizleri(yürüyüş, yüzme, hidrojimnastik gibi..) düzenli olarak uygulamaya çalışın. Egzersizler en az 40 dakika sürmeli ve eğitmeninizin önerilerine göre hafif ağırlık çalışmasını da içermelidir.

Psikolojik Destek

Mide balonu yerleştirilmesinden sonra psikolojik destek her hastanın durumuna özel olarak belirlenmeli, ideal olarak minimum ayda bir olmalıdır.

Yazı Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.