Skip links

Gastrik Bypass Sonrası Karın Ağrılarına Yaklaşım

Gastrik Bypass Sonrası Karın Ağrılarına Yaklaşım
Ameliyat sonrası erken dönem dışında, gastrik bypass ameliyatlı hastada görülen hiçbir karın ağrısı normal kabul edilmemelidir. Aralıklı artıp azalan karın ağrıları, bulantı, kusma gibi belirtiler çok önemli uyarıcılar olabilir. Kronik karın ağrıları hastanın yaşam konforunu bozabilir, yemekten kaçınmaya ve bu nedenle gereksiz yere beslenme yetersizliğine neden olabilir.
Gastrik bypass sonrası görülen karın ağrılarının bazı nedenleri şunlardır:
1. İnternal herniasyon (karın içi organ fıtıklaşması) kaynaklı barsak tıkanıklıkları: Bu durum çok ciddi seyredebilir ve barsağın bir kısmının hayatiyetini kaybetmesine kadar gidebilir. İnce barsağın bir bölümü, periton adı verilen karın zarındaki ameliyatta oluşturulup kapatılmamış aralıklardan fıtıklaşarak sıkışır. Boğulmuş barsak kısmının kan dolaşımı ve beslenmesi de bozulabilir. Kan akımının kseilmesi barsağın o bölümünün çürümesine yol açar. Bu neden en sık görülen olduğu için değil, en ciddi olan olduğu için çok önemlidir.
2. Ülserler: Kalan mide poşunda, anastomozda, bypasslanmış mide veya onikiparmak barsağında ülserler oluşabilir. Ülserler sadece ağrıya değil, düşkünlüğe, beslenme sorunlarına ve bazen kanamalara neden olabilir. Ülserler delinebilir ve peritonit denilen ciddi karın içi iltihaplanmalara da yol açabilirler. Sigara kullanımı ve ağrı kesicilerin kronik kullanımı  ülser gelişimi için risk faktörleridir.
3. Safra taşları ve safra kesesi hastalığı
4. Karın duvarı fıtıkları (insizyonel veya ventral herni): Karın duvarındaki defektler barsağın bir bölümünü sıkıştırarak kronik ağrılara neden olabilir. Fıtık kendiliğinden karın içine itilemiyorsa inkarsere herni adını alır. İnkarsere herniler strangüle de olabilir yani barsak kendi etrafında dönüp, kan dolaşımı bozulacak şekilde boğulabilir. Karın duvarı fıtıkları tüm karın ameliyatlarından sonra gelişebilir ve bariatrik cerrahiye özel bir komplikasyon değildir.
Önemli nokta, gastrik bypass ameliyatından sonra karın ağrısı varsa bunu normal kabul etmemek ve ağrı kesici almadan mutlaka bariatrik cerrahınıza başvurmanız gerektiğidir. Herkese sorunsuz, sağlıklı günler dilerim.

Yorum yaz

Bitnami