Skip links

Çocuklarda Obezite ve Obeziteyle Mücadele

Çocuklarda Obezite ve Obeziteyle Mücadele
ABD’de son yirmi yılda obez çocukların sayısı üç kattan fazla artmıştır. Aynı şey Avrupa ülkeleri ve ülkemiz içinde neredeyse aynı oranda geçerlidir. O nedenle, çocuk obezitesine karşı nasıl mücadele edeceğimizi toplum olarak öğrenmemiz gerekmektedir.
Araştırmacılar, ABD’de her 3 çocuktan birinin obezite sorunu olduğunu saptamıştır. Michelle Obama yakınlarda çocuklarda obeziteyi sonlandırmak için “Let’s Move” adlı bir kampanya başlatmıştır. CNSNews kanalına göre Michelle Obama, çocukluk çağı obezitesinin ulusal güvenlik kadar önemsemektedir. Pek çok aile çocuklarının sağlığının onların sorumluluğunda olduğunu bilmekte, fakat işler kontrolden çıkmış gibi hissetmektedir.
Obezite Nedir?
Obezite vücutta aşırı yağ birikmesidir. Basitçe BMI (vücut kitle indeksi) hesaplanarak belirlenebilir. Kısaca metrekareye düşen ağırlık hesabıdır. Yani kilonun, boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. BMI değerini otomatik olarak hesaplamak için buraya tıklayınız.
Çocuklarda obezite genellikle 5-6 yaşlarında başlamaktadır.  Çalışmalar, 10-13 yaşlar arasında obez olan çocukların büyük olasılıkla obez erişkinler olacağını göstermiştir.
Gereğinden fazla yağ taşımak çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Diabet, yüksek tansiyon ve depresyon gibi hastalıkların temeli çocukluk çağında atılabilir.
Çocuklarda Obezite Nasıl Oluşur?
Çocukların sokaklarda veya evlerinin önünde yaşıtlarıyla koşturup oynadığı o güzel günler maalesef çok gerilerde kalmıştır. Tüketim kültürü bir yaşam alanı olması gereken sokağı, benzin tüketerek uluslar arası kartellerin cebini doldurmaya hizmet eden otomobillerin yarış pisti halinde dönüştürmüştür. Özellikle ülkemizde şehir içinde bulunan en küçük yeşil alanlar bile rant hırsıyla gözü dönmüş müteahhitlerin çirkin binalarını dikecekleri temel alanlarına çevrilmiştir. Günümüz teknolojisi çocukları playstationlara, Xboxlara, bilgisayarlara ve cep telefonlarına tutsak etmiştir.
Araştırmacılar aşırı yeme, egzersiz yapmama ve dengesiz öğünler tüketmenin çocuklarda obeziteye neden olan en önemli faktörler olduğunu söylemektedir. Günlük koşuşturmacanın içinde, sağlıklı öğünler hazırlamak ailelere giderek zor gelmekte, hazır gıdalar ise bir telefonla masanıza konmaktadır. Sağlık profesyonelleri ayrıca aşağıdaki faktörlerin de gözönünde bulundurulmasını önermektedir:
-Genetik faktörler
-Ailenin sosyoekonomik durumu
-Günlük egzersiz miktarı
-Dengeli hazırlanmamış günlük öğünler
Çocuklarda Obeziteyle Başetmek İçin İpuçları
Kilo vermek bir yaşam stili değişikliği gerektirir ve çocuklar için zorlu bir mücadele olabilir. Yetişkinlerde olduğu gibi katı diyet programları yerine, yavaş ve kalıcı değişiklikler yapmak için uğraşılmalıdır. Başlangıçta:
-Bir sağlık profesyoneli ile sorunun ciddiyeti ve yolaçacağı sağlık sorunları ayrıntılı olarak konuşulmalıdır.
-Gıdaların besin değerleri öğrenilmelidir.
-Sağlıklı gıdalar hazırlamanın yolları öğrenilmelidir.
-Yüksek kalorili tüm içecekler kalorisiz veya düşük kalorili olanlarla değiştirilmelidir.
-Video oyunları ve televizyon izleme aktiviteleri sınırlandırılmalıdır.
-Okul çağında olmayan çocuklar için oyun saatleri planlanmalıdır.
-Ailece fiziksel egzersiz planları geliştirilmelidir. Akşam gezintileri, parkta yürüyüş gibi..
Çocuk büyüdükçe obezite başedilmesi güçleşen bir sağlık sorunudur. Kilo vermede başarı sağlamak için ailenin desteği temel önemdedir. Bu konuda yanlış mesajların verilmemesi, yasaklayıcı değil destekleyici mesajların seçilmesi, çocuğun obez olduğunun vurgulanmaması önemlidir. Diyet yaptığı değil, sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandığı tekrarlanmalı, yemesi yasak olan şeyler yerine yiyebileceği sağlıklı gıdalar öne çıkarılmalıdır. Aileler, çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için ona model olmalıdır.
Kaynak: Schurman, Aysha. What is Obesity? Life123. (Accessed June 21, 2010)
National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion. What is Obesity? (Accessed June 21, 2010)
 Özgün Makale: www.medicorium.com©  kaynak gösterilmeden ve link eklenmeden alıntı yapılamaz.

Yorum yaz

Bitnami