Skip links

Bir Bakışta Mide Bandı (Kelepçesi) Kayması

Bir Bakışta Mide Bandı (Kelepçesi) Kayması
Mide Bandı Kayması(Slippage) Nedir?
Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı (mide kelepçesi) kilo vermeyi sağlamak amacıyla uygulanan obezite cerrahisi metodlarından biridir. Hastanın yiyebildiği miktarı azaltmak için midenin üst bölümüne ve çevresine yerleştirilen şişirilebilir silikon bir banddır. Bazen band olması gereken yerden kayabilir. Aslında doktorlar da dahil olmak üzere, bandın kaymasından bahsedilirken, gerçekte olan midenin bandın üzerine kaymasıdır.
Band Kayması Neye Yol Açar?
Mide bandının kayması üst mide poşunun çok daha geniş hale gelmesine yol açar. Aynı zamanda bandın sıkıştırdığı mide duvarı arttığı için geçiş daha zor hale gelmektedir. Bu nedenle hasta bir yandan eski miktarlarda yediğinde doymadığını söylerken, öte yandan göğüste yanma ve ekşime gibi reflü belirtileri, bulantı ve kusma gibi şikayetler de başlayabilir. Akut kayma durumunda sıvı gıdaların hatta tükrüğün bile geçmemesiyle karakterize tam blok da görülebilir.
Mide Bandım Kayarsa Dışarıdan Farkedilir mi?
Kaymış bir mide bandının dışarıdan görülebilen hiçbir belirtisi yoktur. Band kaymış olsa bile hastanın karnı tamamen normal görünür.
Mide Kelepçesinin Kayması İçeride Nasıl Görünür?
Eğer hastanın karnının içine bakma imkanı olsa, band kaydığında midenin bandın üstünde büyük bir torba oluşturduğu görülürdü.
Anterior Slipaj (Mide Ön Duvarı Kayması) Nedir?
Anterior band kayması midenin ön duvarı bandın üstüne kaydığında oluşur. Midenin ön yüzünde büyük bir torbalanma görülür.
Posterior Slipaj (Mide Arka Duvarı Kayması) Nedir?
Posterior band kaymasında midenin arka duvarı bandın üstüne kayar. Böylece genişleme midenin arka duvarında görülür. Günümüzde kullanılan cerrahi teknikler nedeniyle oldukça az görülen posterior kayma, perigastrik tekniğin kullanıldığı 1990’larda daha sık görülmekteydi.
Mide Kelepçesi Kayması Sık mıdır?
Maalesef ameliyat sonrası band kaymasının sıklığı hakkında güvenilir bir veri yoktur. Band ameliyatları arttıkça ve süreler uzadıkça muhtemelen bu konudaki tecrübemiz ve verilerimiz de artacaktır.
Mide Kelepçesinin Kaydığı Nasıl Anlaşılır?
Ameliyattan sonra herşey düzgün giderken hastanın birden bire reflü semptomları ve band çok sıkıymış gibi belirtilerin başlaması kaymadan şüphelendirir. Eğer mide bandınızın kaydığından şüphelenilirse doktorunuz öncelikle baryum içirilerek çekilen bir pasaj filmi isteyecektir. Biz bu filmi bizzat hastanın başında bulunarak kendimiz çekiyoruz. Böylece o anda yapılması gereken ek incelemeleri de gerçekleştirebiliyoruz.
Kaymış Bir Mide Bandı İçin Ne Yapılır?
Düzeltme için ikinci bir ameliyat gerekir. İkinci ameliyat ta laparoskopik olarak yapılabilir. Ameliyatta band tamamen serbestleştirilir, tespit dikişleri çıkarılır. Band normal pozisyona getirilip dikişlerle tekrar sabitlenir. Bazı cerrahlar bandı tamamen çıkarıp, yeni bir bandla değiştirmeyi ya da başka bir prosedüre geçmeyi tercih etmektedir. Benim kişisel görüşüm de, bandla sorun yaşamış hastaya ikinci bir band operasyonu yapmamak yönündedir.

Yorum yaz

Bitnami