Skip links

14. IFSO Uluslararası Obezite Cerrahisi Kongresi’nden Makaleler: Mide Balonu Kilo Kontrolünde Etkilidir

14. IFSO Uluslararası Obezite Cerrahisi Kongresi’nden Makaleler: Mide Balonu Kilo Kontrolünde Etkilidir
İntragastrik Balonlar Obez Olmayan Hastalarda Kilo Kontrolünde Etkili Bir Yöntemdir
Gustavo L.Carvalho, Moacir de Novaes L.Ferreira, Carlos Eduardo Moraes
BMI değeri 30’un altında olan fazla kilolu kişiler için pek çok klinik tedavi yöntemi denenmiştir. Çoğu zaman bu hastalarda Orlistat, Sibutramine ve daha güncel olarak Rimonabant gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların bazen ciddi olabilen gastrointestinal, dolaşımsal, metabolik ve psikolojik yan etkileri saptanmıştır. Örneğin büyük umutlarla piyasaya çıkan Rimonabant’ın depresyona yol açtığı için yasaklanması gündemdedir.
Günümüzde silikon intragastrik balonların bu non-obez hasta grubunda güvenle kullanılabileceği klinik denemelerle kanıtlanmıştır. Bu yazıda, henüz yayınlanmayan ve silikon intragastrik balonun sadece fazla kilolu, nonobez kişilerde kullanımı ile ilgili bir çalışmanın sonuçları sunulacaktır.
Haziran 2006’dan Nisan 2009’a kadar 254 hasta iki değişik merkezde Silimed Gastrik balonla tedaviye alınmıştır. Bu hastalardan, bu çalışmaya dahil edilen 45’inin BMI değeri 30’un altındadır. Tüm balonlar ofis şartlarında güvenle yerleştirilmiş ve çıkarılmıştır. Genel anestezi gerekli olmamıştır. Tüm hastalar işlemden sonra 1 saatten az sürede klinikten taburcu edilmişlerdir.
6 aylık tedaviyi tamamlayan 21 hastada, tedaviden önceki kilo 76.4 +/- 9.9 kg, tedaviden sonra ise 66.8 +/- 4.2 kg’dır. Tedaviden önceki BMI ortalaması 27.8 iken, tedaviden sonra 24.9’dur.
Komplikasyon olarak ciddi kusma 5 vakada (% 12.8), uygulamanın ilk günü bulantı 39 vakada (% 86.7), yetersiz kilo kaybı 1 hastada (% 2.6) ve kendiliğinden sönme 1 vakada (% 2.6) gözlenmiştir.
İlk veriler, silikon intragastrik balon prosedürünün non-obez hastalarda kilo kontrolünde uygun kullanım endikasyonu şartıyla, medikal tedaviye etkili bir alternatif olduğunu düşündürmektedir.
Çeviri: Op.Dr.Murat Üstün / Ancak kaynak belirtilerek ve link verilerek alıntı yapılabilir.

Yorum yaz

Bitnami